07 grudnia 2022

Terminy aukcji na sprzedaż energii z OZE w 2022

Dnia 5 listopada br. weszło w życie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 października 2022 r. w sprawie w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy w danym roku wygrali aukcje. Następstwem wejścia w życie rozporządzenia jest wzrost dotychczasowych cen referencyjnych dla wszystkich rodzajów instalacji, z wyjątkiem instalacji hybrydowych. Natomiast w dniu 7 listopada br. Prezes URE opublikował ogłoszenia dotyczące siedmiu aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Biuletynie Informacji Publicznej URE. Poniżej szczegółowe informacje dla wybranych instalacji OZE. 

 

Aukcje OZE 2022

 

Dla instalacji wiatrowych i słonecznych o mocy nie większej niż 1 MW, aukcje zostaną przeprowadzone już 8 grudnia, natomiast dla instalacji o mocy większej niż 1 MW aukcje odbędą się w dniu 9 grudnia. Pozostałe aukcje zostaną przeprowadzone do dnia 16 grudnia. Łącznie na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ok. 14,4 mld zł.

 

Wzrost cen referencyjnych

 

We wspomnianym rozporządzeniu przewidziano wzrost cen referencyjnych dla wszystkich rodzajów instalacji OZE od 10 proc. do ponad 25 proc. względem cen wyznaczonych w poprzednim roku. Podwyższenie cen referencyjnych związane jest z wyższymi kosztami wytwarzania, w szczególności związanych ze wzrostem cen materiałów, towarów i usług, a także wysokich kosztów finansowania inwestycji.

 

Autor:

Adam Pospieszyński

Wojciech Kasprzak

komentarze (0)

Wojciech Kasprzak

Kontakt do specjalisty

Wojciech Kasprzak

radca prawny

 

/zespol/czlonkowie-zespolu/wojciech-kasprzak

skontaktuj się

 


Czytaj także:

17 maja 2023

Eko-trendy w budownictwie miejsc parkingowych

Ekologiczne innowacje w ostatnich latach coraz bardziej przenikają branżę deweloperską. Z każdym rokiem przybywa nowo powstających inwestycji tworzonych zgodnie z zasadami...

komentarze (0)

czytaj więcej

11 maja 2023

Opodatkowanie fundacji rodzinnej – podatkowe korzyści z założenia fundacji rodzinnej

22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Przepisy dotyczące fundacji rodzinnej przewidują szereg rozwiązań, które czynią z fundacji atrakcyjny podatkowo...

komentarze (0)

czytaj więcej