
24 listopada 2020
Zmiany w przedawnieniu długów
Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami o tzw. przedawnieniu roszczeÅ„ (należnoÅ›ci) po upÅ‚ywie okreÅ›lonego ustawÄ… okresu dÅ‚użnik może zgodnie z prawem nie uregulować swojego dÅ‚ugu, tj. wierzyciel nie ma możliwoÅ›ci prawnych wyegzekwowania od niego tego dÅ‚ugu. Aby do tego przedawnienia nie doszÅ‚o, wierzyciel powinien przed upÅ‚ywem koÅ„ca okresu przedawnienia podjąć czynność, która przerwie bieg okresu przedawnienia, po którym to przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo. Uważa siÄ™, że jednym ze sposobów, dziÄ™ki któremu wierzyciel może zapobiec przedawnieniu siÄ™ jego wierzytelnoÅ›ci jest zawezwanie do próby ugodowej (jest to pismo procesowe, które rozpoczyna sÄ…dowe postÄ™powanie pojednawcze). W najbliższym czasie należy liczyć siÄ™ ze zmianami w orzecznictwie jak i w prawie odnoÅ›nie do zawezwaÅ„ do zawarcia próby ugodowej. Zmiany te spowodujÄ…, że nie w każdym przypadku zawezwania bÄ™dÄ… przerywać bieg przedawnienia.
W zwiÄ…zku z tymi zmianami wierzyciele powinni sprawdzić swojÄ… sytuacjÄ™ i ewentualnie przyspieszyć dziaÅ‚ania, które zapobiegnÄ… przedawnieniu roszczenia. DÅ‚użnicy z kolei już wkrótce mogÄ… uzyskać dodatkowy argument, którego bÄ™dÄ… mogli użyć, aby wgrać spór.
Jak obecnie wyglÄ…da sytuacja zwiÄ…zana z zawezwaniem do próby ugodowej?
Zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia, ponieważ jest uznawane za czynność przed sÄ…dem zmierzajÄ…cÄ… bezpoÅ›rednio do dochodzenia roszczenia, tj. w dość utrwalonym poglÄ…dzie orzecznictwa speÅ‚nia wymogi art. 123 § 1 pkt 1 kodeksu cywilnego, ponieważ jest postÄ™powaniem sÄ…dowym, które może potencjalnie doprowadzić strony do zawarcia ugody i w nastÄ™pstwie do jego zaspokojenia.
OdnoÅ›nie do tego podglÄ…du zgÅ‚aszane sÄ… zastrzeżenia, czy rzeczywiÅ›cie zawezwanie do próby ugodowej zmierza bezpoÅ›rednio (jak wymaga przepis) do dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia. Ponadto Å‚atwość zawezwania do próby ugodowej (w tym znacznie mniejszy nakÅ‚ad pracy nad przygotowaniem zawezwania niż np.: pozwu) i masowość tego zjawiska, prowadzi do poważnego wydÅ‚użania ustawowych terminów przedawnienia roszczeÅ„. Co wiÄ™cej, niejednokrotnie wierzyciel, majÄ…c na wzglÄ™dzie zachowanie dÅ‚użnika, nie powinien rozsÄ…dnie oceniać, że postÄ™powanie pojednawcze doprowadzi do zawarcia ugody.
Tym bardziej spornÄ… kwestiÄ… jest to, czy skutek przerwania biegu terminu przedawnienia wywoÅ‚uje zawezwanie wystosowane po raz drugi i kolejny w tej samej sprawie. W orzecznictwie istniejÄ… trzy gÅ‚ówne stanowiska odnoÅ›nie tej kwestii. Pierwszy poglÄ…d podkreÅ›la brak zakazu wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej i uważa każde zawezwanie do próby ugodowej jako podjÄ™cie czynnoÅ›ci zmierzajÄ…cej do w celu dochodzenia roszczenia. PoglÄ…d przeciwny wskazuje natomiast na niedopuszczalność pozbawiania instytucji przedawnienia roszczenia jej istoty, do której doszÅ‚oby przez wielokrotnÄ… jednostronnÄ… czynność wierzyciela w postaci wniosków o zawezwanie do próby ugodowej i fatyczne wydÅ‚użenie w ten sposób terminu przedawnienia. Stanowisko poÅ›rednie akceptuje kolejne zawezwanie do próby ugodowej jako czynność, która przerywa bieg przedawnienia z tym jednak zastrzeżeniem, że musi speÅ‚niać przesÅ‚ankÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia jej bezpoÅ›rednio w celu jego dochodzenia i nie może stanowić nadużycia prawa podmiotowego, o czym decydujÄ… okolicznoÅ›ci konkretnej sprawy. SÄ…d Najwyższy w wyroku z dnia 28 stycznia 2016 r., stwierdziÅ‚, że zawezwanie do próby ugodowej (drugie czy kolejne) jest czynnoÅ›ciÄ… przerywajÄ…cÄ… bieg przedawnienia, jeżeli stanowczo nie ustalono, że przedsiÄ™wziÄ™to jÄ… bezpoÅ›rednio w innym celu niż wskazany w art. 123 § 1 pkt 1 KC (wyrok SÄ…du Najwyższego z dnia 28 stycznia 2016 r., III CSK 50/15)
Nowe stanowisko Sądu Najwyższego
DostrzegajÄ…c te ważne i jednoczeÅ›nie trudne problemy, SÄ…d Najwyższy w dniu 16 października 2020 r. postanowiÅ‚ (sygn. IV CSK 107/20) przedstawić swojemu powiÄ™kszonemu do 7 sÄ™dziów skÅ‚adowi, rozstrzygniÄ™cie nastÄ™pujÄ…cych pytaÅ„:
1) Czy zawezwanie do próby ugodowej może przerwać bieg przedawnienia roszczenia, a jeÅ›li tak, czy przerwa biegu przedawnienia zależy od tego, czy wierzyciel, majÄ…c na wzglÄ™dzie zachowanie dÅ‚użnika, mógÅ‚ rozsÄ…dnie oceniać, że postÄ™powanie pojednawcze doprowadzi do zawarcia ugody?
2) Czy jeżeli zawezwanie do próby ugodowej spowodowaÅ‚o przeprowadzenie postÄ™powania pojednawczego, w postÄ™powaniu rozpoznawczym dopuszczalne jest ustalenie, że nie przerwaÅ‚o ono biegu przedawnienia roszczenia?
W zależnoÅ›ci od stanowiska, które zajmie SÄ…d Najwyższy, należy liczyć siÄ™ z tym, że być może już pierwsze, a tym bardziej kolejne zawezwanie do próby ugodowej w danej sprawie nie bÄ™dzie uznawane za przerywajÄ…ce termin przedawnienia. Oznaczać to bÄ™dzie, że wierzyciele, którym zbliża siÄ™ lub bÄ™dzie zbliżaÅ‚ siÄ™ termin przedawnienia roszczeÅ„, powinni podjąć inne dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z dochodzeniem od dÅ‚użnika zaspokojenia dÅ‚ugu, tj. najczęściej wytoczyć powództwo (w zależnoÅ›ci od konkretnej sytuacji, mogÄ… być to też inne czynnoÅ›ci). PodkreÅ›lić należy, że gdy orzeczenie to zapadnie, mocÄ… autorytetu SN bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚o zapewne na przyszÅ‚oÅ›ci, ale od czasu jego wydania. Nie bÄ™dzie tu okresu dostosowawczego, tzw. vacatio legis, jak przy zmianach przepisów.
W naszej ocenie, generalna odmowa wszelkim zawezwaniom do próby ugodowej skutku przerwania terminu przedawnienia wydaje siÄ™ iść za daleko (choć nie byÅ‚oby jak sÄ…dzÄ™ sprzeczne z przepisami). W konkretnych sytuacjach zasadne sÄ… jednak zastrzeżenia nie tylko czy kolejne, ale także, czy już pierwsze zawezwanie do próby ugodowej rzeczywiÅ›cie bezpoÅ›rednio realizuje cel dochodzenia roszczenia, czy też sÅ‚uży bezpoÅ›rednio innym celem np.: zapobiegniÄ™ciu upÅ‚ywu przedawnienia lub realizacji taktyki procesowej dzielenia sprawy na kilka postÄ™powaÅ„. Z wÅ‚asnej praktyki znamy np. sprawy skierowania do sÄ…du zawezwania naszego klienta do zwarcia ugody, nie poprzedzonego kontaktem w celu wyjaÅ›nienia sytuacja, a nawet w ogóle żadnym zgÅ‚oszeniem klientowi roszczenia, i to dokonane niekiedy dosÅ‚ownie w ostaniem dniu przed upÅ‚ywem terminu. Takie zawezwania nie powinny w naszej ocenie powstrzymać upÅ‚ywu okresu przedawnienia.
Nowy projekt Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci – koniec sporu o zawezwanie do próby ugodowej?
Równolegle do zajÄ™cia siÄ™ tÄ… sprawÄ… przez SÄ…d Najwyższy, w październiku 2020 r. opublikowano przygotowany w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, która ma zmienić art. 123 ust. 1 Kodeksu cywilnego. W wyniku tej zmiany miaÅ‚by on treść „Bieg przedawnienia przerywa siÄ™: […] 4) przez pierwsze zawezwanie do próby ugodowej”.
W uzasadnieniu projektu za gÅ‚ówny argument przemawiajÄ…cy za wprowadzeniem tej regulacji wskazuje siÄ™ liczne kontrowersje zwiÄ…zane z nadużywaniem przez wierzycieli instytucji zawezwania do próby ugodowej oraz rozbieżnoÅ›ci w doktrynie i orzecznictwie. W konsekwencji zmiany skutek przerwania biegu przedawnienia powstawaÅ‚by tylko przy pierwszym wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. ZaletÄ… przewidzianych w ww. projekcie zmian jest prostota zaproponowanych uregulowaÅ„. Z drugiej jednak strony, ta zmiana powodowaÅ‚aby, jak można sÄ…dzić, że pierwsze zawezwanie do próby ugodowej zawsze powodowaÅ‚oby przerwanie biegu przedawnienia. Po tej zmianie czÄ™sto jedynym celem inicjowania takich zawezwaÅ„ (pierwszych) nadal bÄ™dzie jedynie przerwanie biegu przedawnienia, bez żadnej realnej intencji zawarcia ugody.
Sam pomysÅ‚ uregulowania tej kwestii należy ocenić pozytywnie, wydaje siÄ™ jednak, że lepszym rozwiÄ…zaniem byÅ‚oby pozostawienie sÄ…dom możliwoÅ›ci oceny, czy pierwsze zawezwanie do próby ugodowej nie jest nadużyciem prawa procesowego. SÄ… także inne, ważne problemy, do których projektowana zmiana siÄ™ nie odnosi. Prace nad przepisami siÄ™ nadal siÄ™ toczÄ… i można liczyć na to, że przynajmniej część zgÅ‚oszonych przez różne instytucje i Å›rodowiska uwag zostanie przyjÄ™ta.
Niezależnie od ostatecznego ksztaÅ‚tu rozstrzygniÄ™cia SÄ…du Najwyższego oraz treÅ›ci zmiany przepisów należy w każdym razie liczyć siÄ™ z tym, że wkrótce nastÄ…pi zmiana w prawie (wynikajÄ…ca ze zmiany sposobu interpretacji przepisów lub zmiany ustawy) zmierzajÄ…ca do ograniczenia stosowania zawezwaÅ„ do próby ugodowej jako sposobu przerywania biegu terminu przedawnienia, stÄ…d też wierzyciele wczeÅ›niej powinni przygotować siÄ™ na zastosowanie innych Å›rodków w procesie dochodzenia swoich roszczeÅ„, a w niektórych przypadkach nawet niezwÅ‚ocznie je wdrożyć.
Autor: Michał Wojciechowski

Michał Wojciechowski
radca prawny