Więcej niż jedno obywatelstwo do ujawnienia w CRBR

Do 30 kwietnia 2022 beneficjenci rzeczywiści muszą ujawnić więcej niż jedno obywatelstwo w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”). Problem w tym, że system nie ma takiej funkcji.

 

Gdy w październiku 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), wspólnicy oraz członkowie zarządów polskich spółek zostali zobowiązani do ujawnienia danych beneficjentów rzeczywistych tych podmiotów oraz podania szeregu innych informacji o wpisywanych do rejestru jednostkach. Jedną z danych podawanych w CRBR było obywatelstwo beneficjenta rzeczywistego czy też reprezentanta podmiotu zgłaszanego w rejestrze. Z treści przepisów wynikała konieczność ujawnienia jednego obywatelstwa, nawet jeśli zgłaszana osoba miała ich więcej.

 

W trakcie funkcjonowania rejestru zauważono, że informacja o jednym z obywatelstw beneficjentów rzeczywistych zgłoszonych do CRBR nie jest wystarczająca i nowelizacją przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (weszła w życie 31 października 2021 r.) wprowadzono wymóg wskazania wszystkich obywatelstw posiadanych przez wspomniane osoby. Na aktualizację informacji o obywatelstwach beneficjentów rzeczywistych podmiotów wpisanych do rejestru przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji wyznaczono termin do dnia 30 kwietnia 2022 r.

 

Niestety, decyzję Ustawodawcy wyprzedziły działania osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie CRBR i system teleinformatyczny nie został wyposażony w funkcję dokonania wspomnianej aktualizacji. Po prostu dla jednej osoby fizycznej można wskazać jedynie jedno obywatelstwo. Sytuacja ta nie zmieniła się do dzisiaj. O opinię w tym zakresie zapytaliśmy odpowiednią komórkę Ministerstwa Finansów, zajmującą się obsługą CRBR.

 

Otrzymaliśmy informację, iż prace wdrożeniowe nadal trwają, nie wiadomo kiedy dokładnie techniczna możliwość dokonania zmiany w tym zakresie zostanie wprowadzona oraz czy zostanie ona wprowadzona przed upływającym terminem. Nie wspomniano również o jakiejkolwiek możliwości zwolnienia z odpowiedzialności wynikającej z obowiązujących przepisów i dotyczącej nieuzupełnienia danych zawartych w rejestrze dla tych podmiotów, które powinny wspomniane dane podać, a nie zrobiły tego z uwagi na trudności we wdrożeniu odpowiedniej funkcjonalności w systemie CRBR.

 

Będziemy Państwa informować i kiedy tylko wspomniana funkcjonalność pojawi się w systemie, opublikujemy odpowiednią wzmiankę na naszym blogu.

 

Aktualizacja 29.04.2022

 

Dzisiaj dokonano aktualizacji systemu i pojawiła się możliwość wprowadzenia więcej niż jednego obywatelstwa beneficjenta rzeczywistego wskazanego w CRBR. Polecam zrobić to najszybciej jak to możliwe by uniknąć uchybienia terminowi ustawowemu.  Zgodnie z treścią przepisów AML (art. 60 ust. 2 uAML), termin ustawowy upływa w tym przypadku 2 maja 2022 r. (najbliższy poniedziałek), czyli pośrodku tzw. majówki.

 

Autor: Wojciech Kasprzak

Kontakt do specjalisty

Michał Wojciechowski

radca prawny

skontaktuj się

Czytaj także:

2024-03-14 08:48:13

Poznań: Umowy partycypacyjne po nowemu

Niedawno w Poznaniu Prezydent Miasta wydał Zarządzenie nr 103/2024/P , które opisuje procedurę postępowania przy zawieraniu tzw. umów partycypacyjnych . Istotą tego rodzaju...

 

komentarze (0)

czytaj więcej

2024-02-28 12:55:52

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Decyzja wspólnika o zbyciu udziałów w spółce z o.o. może być podyktowana wieloma czynnikami. Nierzadko wspólnik może chcieć wyjść ze spółki, w ramach...

 

komentarze (0)

czytaj więcej