26 kwietnia 2022

Więcej niż jedno obywatelstwo do ujawnienia w CRBR

Do 30 kwietnia 2022 beneficjenci rzeczywiści muszą ujawnić więcej niż jedno obywatelstwo w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”). Problem w tym, że system nie ma takiej funkcji.

 

Gdy w październiku 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), wspólnicy oraz członkowie zarządów polskich spółek zostali zobowiązani do ujawnienia danych beneficjentów rzeczywistych tych podmiotów oraz podania szeregu innych informacji o wpisywanych do rejestru jednostkach. Jedną z danych podawanych w CRBR było obywatelstwo beneficjenta rzeczywistego czy też reprezentanta podmiotu zgłaszanego w rejestrze. Z treści przepisów wynikała konieczność ujawnienia jednego obywatelstwa, nawet jeśli zgłaszana osoba miała ich więcej.

 

W trakcie funkcjonowania rejestru zauważono, że informacja o jednym z obywatelstw beneficjentów rzeczywistych zgłoszonych do CRBR nie jest wystarczająca i nowelizacją przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (weszła w życie 31 października 2021 r.) wprowadzono wymóg wskazania wszystkich obywatelstw posiadanych przez wspomniane osoby. Na aktualizację informacji o obywatelstwach beneficjentów rzeczywistych podmiotów wpisanych do rejestru przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji wyznaczono termin do dnia 30 kwietnia 2022 r.

 

Masz problem ze wpisem do CRBR?

Napisz lub zadzwoń.

 

 

 

Wojciech Kasprzak

radca prawny

 

wojciech.kasprzak@kniw.pl

61 646 84 56

Kancelaria Prawna Norek i Wspólnicy

 

Niestety, decyzję Ustawodawcy wyprzedziły działania osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie CRBR i system teleinformatyczny nie został wyposażony w funkcję dokonania wspomnianej aktualizacji. Po prostu dla jednej osoby fizycznej można wskazać jedynie jedno obywatelstwo. Sytuacja ta nie zmieniła się do dzisiaj. O opinię w tym zakresie zapytaliśmy odpowiednią komórkę Ministerstwa Finansów, zajmującą się obsługą CRBR.

 

Otrzymaliśmy informację, iż prace wdrożeniowe nadal trwają, nie wiadomo kiedy dokładnie techniczna możliwość dokonania zmiany w tym zakresie zostanie wprowadzona oraz czy zostanie ona wprowadzona przed upływającym terminem. Nie wspomniano również o jakiejkolwiek możliwości zwolnienia z odpowiedzialności wynikającej z obowiązujących przepisów i dotyczącej nieuzupełnienia danych zawartych w rejestrze dla tych podmiotów, które powinny wspomniane dane podać, a nie zrobiły tego z uwagi na trudności we wdrożeniu odpowiedniej funkcjonalności w systemie CRBR.

 

Będziemy Państwa informować i kiedy tylko wspomniana funkcjonalność pojawi się w systemie, opublikujemy odpowiednią wzmiankę na naszym blogu.

 

Aktualizacja 29.04.2022

 

Dzisiaj dokonano aktualizacji systemu i pojawiła się możliwość wprowadzenia więcej niż jednego obywatelstwa beneficjenta rzeczywistego wskazanego w CRBR. Polecam zrobić to najszybciej jak to możliwe by uniknąć uchybienia terminowi ustawowemu.  Zgodnie z treścią przepisów AML (art. 60 ust. 2 uAML), termin ustawowy upływa w tym przypadku 2 maja 2022 r. (najbliższy poniedziałek), czyli pośrodku tzw. majówki.

 

Autor: Wojciech Kasprzak

komentarze (0)

Wojciech Kasprzak

Kontakt do specjalisty

Wojciech Kasprzak

radca prawny

 

/zespol/czlonkowie-zespolu/wojciech-kasprzak

skontaktuj się

 


Czytaj także:

02 grudnia 2022

Powierzchnia użytkowa lokalu – jak ją mierzyć i z której normy korzystać?

Powierzchnia użytkowa to bardzo istotny parametr lokalu mieszkalnego – przy sprzedaży na rynku pierwotnym jego ostateczna wartość będzie mieć wpływ na cenę całego mieszkania. Wskaźnik ten...

komentarze (0)

czytaj więcej

22 listopada 2022

Zamrożenie ceny energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

4 listopada br. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych...

komentarze (0)

czytaj więcej