26 kwietnia 2022

Więcej niż jedno obywatelstwo do ujawnienia w CRBR

Do 30 kwietnia 2022 beneficjenci rzeczywiści muszą ujawnić więcej niż jedno obywatelstwo w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”). Problem w tym, że system nie ma takiej funkcji.

 

Gdy w październiku 2019 r. ruszył Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), wspólnicy oraz członkowie zarządów polskich spółek zostali zobowiązani do ujawnienia danych beneficjentów rzeczywistych tych podmiotów oraz podania szeregu innych informacji o wpisywanych do rejestru jednostkach. Jedną z danych podawanych w CRBR było obywatelstwo beneficjenta rzeczywistego czy też reprezentanta podmiotu zgłaszanego w rejestrze. Z treści przepisów wynikała konieczność ujawnienia jednego obywatelstwa, nawet jeśli zgłaszana osoba miała ich więcej.

 

W trakcie funkcjonowania rejestru zauważono, że informacja o jednym z obywatelstw beneficjentów rzeczywistych zgłoszonych do CRBR nie jest wystarczająca i nowelizacją przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (weszła w życie 31 października 2021 r.) wprowadzono wymóg wskazania wszystkich obywatelstw posiadanych przez wspomniane osoby. Na aktualizację informacji o obywatelstwach beneficjentów rzeczywistych podmiotów wpisanych do rejestru przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji wyznaczono termin do dnia 30 kwietnia 2022 r.

 

Masz problem ze wpisem do CRBR?

Napisz lub zadzwoń.

 

 

 

Wojciech Kasprzak

radca prawny

 

wojciech.kasprzak@kniw.pl

61 646 84 56

Kancelaria Prawna Norek i Wspólnicy

 

Niestety, decyzję Ustawodawcy wyprzedziły działania osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie CRBR i system teleinformatyczny nie został wyposażony w funkcję dokonania wspomnianej aktualizacji. Po prostu dla jednej osoby fizycznej można wskazać jedynie jedno obywatelstwo. Sytuacja ta nie zmieniła się do dzisiaj. O opinię w tym zakresie zapytaliśmy odpowiednią komórkę Ministerstwa Finansów, zajmującą się obsługą CRBR.

 

Otrzymaliśmy informację, iż prace wdrożeniowe nadal trwają, nie wiadomo kiedy dokładnie techniczna możliwość dokonania zmiany w tym zakresie zostanie wprowadzona oraz czy zostanie ona wprowadzona przed upływającym terminem. Nie wspomniano również o jakiejkolwiek możliwości zwolnienia z odpowiedzialności wynikającej z obowiązujących przepisów i dotyczącej nieuzupełnienia danych zawartych w rejestrze dla tych podmiotów, które powinny wspomniane dane podać, a nie zrobiły tego z uwagi na trudności we wdrożeniu odpowiedniej funkcjonalności w systemie CRBR.

 

Będziemy Państwa informować i kiedy tylko wspomniana funkcjonalność pojawi się w systemie, opublikujemy odpowiednią wzmiankę na naszym blogu.

 

Aktualizacja 29.04.2022

 

Dzisiaj dokonano aktualizacji systemu i pojawiła się możliwość wprowadzenia więcej niż jednego obywatelstwa beneficjenta rzeczywistego wskazanego w CRBR. Polecam zrobić to najszybciej jak to możliwe by uniknąć uchybienia terminowi ustawowemu.  Zgodnie z treścią przepisów AML (art. 60 ust. 2 uAML), termin ustawowy upływa w tym przypadku 2 maja 2022 r. (najbliższy poniedziałek), czyli pośrodku tzw. majówki.

 

Autor: Wojciech Kasprzak

komentarze (0)

Wojciech Kasprzak

Kontakt do specjalisty

Wojciech Kasprzak

radca prawny

 

/zespol/czlonkowie-zespolu/wojciech-kasprzak

skontaktuj się

 


Czytaj także:

17 maja 2023

Eko-trendy w budownictwie miejsc parkingowych

Ekologiczne innowacje w ostatnich latach coraz bardziej przenikają branżę deweloperską. Z każdym rokiem przybywa nowo powstających inwestycji tworzonych zgodnie z zasadami...

komentarze (0)

czytaj więcej

11 maja 2023

Opodatkowanie fundacji rodzinnej – podatkowe korzyści z założenia fundacji rodzinnej

22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Przepisy dotyczące fundacji rodzinnej przewidują szereg rozwiązań, które czynią z fundacji atrakcyjny podatkowo...

komentarze (0)

czytaj więcej